Líbí se vám film Cesta do hlubin študákovy duše, student Kulík s učebnicí francouzštiny v salátovém vydání a bouřlivý život řvoucí septimy? Dlouho jsem se těšil, až se také stanu septimánem a budu moci tyto nápady vyzkoušet. Dorostl jsem do septimy, ale i naše 7.O je (relativně) spořádaná třída, jsme jen o další rok blíže maturitě. Proto vám jako spolužák radím – nečekejte na lepší časy, začněte cvičit SUNDO.

 

Přesvědčit někoho z naší věkové kategorie, aby začal cvičit sundo, je úkol velmi nesnadný. Nebudu vás proto přemlouvat. Pouze cvičení představím a řeknu, co přináší mně a proč vám ho chci nabídnout. Oblíbíte si ho sami…

Sundo je rozsáhlým korejským cvičením pro dosažení harmonie a zdraví, známé též jako horský taoismus, staré 9700 let. Jedna tréninková jednotka trvá 90 minut a skládá se ze tří částí. První a třetí s protahovacími cviky, které protáhnou a spraví naše tělo, a prostřední dýchací části, která by měla postupem času změnit náš pohled na svět a způsobit, že budeme žít lepší, radostnější a spokojenější život. Teď chvilku života věnujeme, získáme zbytek…

 

Pro mě je cvičení přínosem ze čtyř důvodů:

1.       Působení po fyzické stránce. Během jednoho cvičení projdeme 150 cviků konstruovaných, aby protáhly a procvičily celé tělo. Vidím na sobě, že to opravdu funguje, jsem uvolněnější a protaženější. Navíc díky své komplexnosti působí i na věci, které se zdají běžně neovlivnitelné. Výrazně se mi zlepšila rovnováha a koordinace, což je dobré pro mé aikido a karate. Zdá se mi, že si daleko lépe pochutnám na jídle a začala mi chutnat i voda, věc pro mne donedávna přinejmenším nepředstavitelná.

2.       Po cvičení mám vždy radost. Spadne ze mě nervozita, špatná nálada a cítím se spokojený.

3.       Viděl jsem mistra Rona Catabiu i nejvyššího představitele sundo na světě, mistra Hyunmoon Kima a z obou vyzařoval klid. Bylo mi s nimi dobře a ať se dělo cokoliv, pořád se usmívali. Byli spokojení a nic je nerozhodilo. Jako kdyby se jejich přítomností trochu měnilo i okolí… Řekl jsem si, že jestli sundo povede k tomu, že někdy budu alespoň trochu podobný, stojí to za to.

4.       Tento systém z korejských hor se ještě nestal známým a široce rozšířeným, ještě mu zůstala pravá tvář poctivého tréninku. Díky tomu v něm můžeme ještě cítit živou tradici a dotýkat se toho, co mniši opravdu cvičili.

 

Jaký je závěr? 

Sundo je cvičení pro všechny. Jakkoliv jsme (ne)šikovní, můžeme pomocí tohoto obrovského systému hledat pochopení, správnou cestu nebo ho cvičit i jen pro boční účinky, jako například zdraví, lepší koordinaci nebo pružnější tělo.  Je to pro nás obrovská výzva i příležitost, jak se posunout dál. Dlouhé schodiště, které nás povede krok za krokem… stačí stoupat. 

Karel Pátek (ne)řvoucí septima, 7.0.